Jak wybrać grę dla dziecka?

Wielu rodziców natrafia na wyjątkowy dla naszych czasów problem, jakim jest dopasowanie produktów dla dzieci do ich własnych pociech. Jeśli nie jesteśmy obeznani w tym, co aktualnie jest popularne, a tym bardziej, co jest z tego wartościowe, a co tylko przejściową modą, to możemy mieć ogromny problem ze znalezieniem właściwej gry. Przyjrzyjmy się zatem, jak wybrać odpowiednią grę dla naszego dziecka.

Oczywiście, że każde dziecko jest inne i wiedzą to wszyscy rodzice, którzy mieli przyjemność oglądać to, jak dorastają i rozwijają się ich najbliżsi. Jednak nawet w takim wypadku są pewne powszechne trendy oraz preferencje, które możemy wykorzystać, przy poszukiwaniach właściwych produktów dla dzieci. Pierwszą z takich rzeczy będzie gatunek gry.

Gatunków gier jest tyle, co kuchni na świecie i nie trzeba chyba tłumaczyć, że potrafią się przez to znacząco różnić. Możemy mieć do czynienia z grami logicznymi, które wymagają szczególnie koncentracji oraz zdolności poznawczych i będą się u naszych milusińskich rozwijać wraz z postępem grze. Równie dobrze możemy chcieć grę, która uwrażliwi nasze dziecko na piękno świata, pozwoli się zrelaksować i jednocześnie poznać nieco sztuki. Nie stoi także nic na przeszkodzie, abyśmy po prostu zapewnili produkt dla dzieci, który da nam chwilę wytchnienia, a im rozrywki, jednocześnie nie promując szkodliwych treści.

Jeśli planujemy sami wybrać to, jaką grę dla dziecka chcemy kupić, to niezwykle problematycznym może być nienabieranie się na marketing. Mało które gry sprzedaje się już w tradycyjny sposób, w sklepach. Od 2017 roku obserwujemy, że ponad połowa gier jest sprzedawana w formie cyfrowej, za pośrednictwem takich platform sprzedażowych jak na przykład: Steam, największa i najpopularniejsza z nich. Wybierając się do tradycyjnego sklepu mamy zatem ograniczony wybór produktów dla dzieci, gdyż te gry należą zazwyczaj do największych gałęzi sektora gier, które mogą sobie pozwolić na analogowy marketing w prawdziwym świecie.

Niezależnie od tego, czy obstajemy przy naszym wyborze prawdziwego sklepu, czy zdecydujemy się założyć bezpłatne konto w sklepie internetowym i tam doszukać się odpowiedniej gry, będziemy natrafiać na serię znaków ostrzegawczych. Tak zwane PEGI, Pan European Game Information, są to przyjęte międzynarodowo oznaczenia, które ostrzegają przed zawartością gier. O ile dla większości graczy są one zbędne, to oddają ogromną przysługę rodzicom, szukającym właściwych produktów dla dzieci.

Oznaczenia te są klarowne i podpisane, wskazują na to, w jakim wieku powinien być człowiek, by gra pasowała do jego stadium rozwoju, czy występują w grze narkotyki, przemoc lub stosunki seksualne. Tego typu gier oczywiście należy unikać przy kupnie gier dla dzieci. Nie można jednak popadać w skrajność, dlatego można zwrócić uwagę na takie oznaczenia jak: baśniowa przemoc. Jest to termin, który najłatwiej można zrozumieć, przypominając sobie kreskówki. Jeśli ktoś oglądał kiedykolwiek Toma i Jerry’ego, to może pamiętać, jak taka przemoc wygląda: nie ukazuje ona krwi, obrażeń i ma bardziej charakter utarczek, niż realnej walki.

W wypadku gier kupowanych sieciowo sprawa jest niezwykle prosta i przyjemna, gdyż mamy do wyboru wszechwiedzącego, cyfrowego pomocnika w postaci wyszukiwarki. Jeśli wpiszemy słowa kluczowe w wyszukiwarkę, to znajdziemy wszystkie interesujące produkty dla dzieci. Oprócz tego możemy wpisać słowa nawiązujące do gatunków, czy zainteresowań, by algorytm platformy pomógł dobrać grę, odpowiadającą naszemu dziecku.

Oczywiste jest to, że pewne gry zwyczajnie nie są stworzone dla dzieci. Gry wojenne o szczególnej brutalności, bijatyki oraz horrory, to gatunki, których zdecydowanie będziemy unikać. Natomiast jeśli już zakupiliśmy grę, która wykazuje pewne cechy nieodpowiednie dla dzieci, to istnieje możliwość złagodzenia efektu brutalności. Każda gra posiada zakładkę: opcje, gdzie możemy odnaleźć graficzne ustawienia i wyłączyć np. krew i tego rodzaju efekty wizualne. Mimo wszystko jest to rozwiązanie doraźne i zdecydowanie lepsze jest unikanie takich gier w pierwszej kolejności.

Jedną z ciekawszych możliwości jest kierowanie się zdigitalizowanymi zabawkami, jakie znamy z prawdziwego życia. Franczyzy jak LEGO, Barbie i tym podobne produkty dla dzieci, mają swoje odpowiedniki w formie gier. Zazwyczaj są one odpowiednio oznaczone i bardzo łatwo je znaleźć. Nie wszystkie będą oczywiście spełniały tak dobrze swoje zadanie, ale zdecydowanie i tutaj możemy natrafić na naprawdę wartościowe zabawki dla naszych najmilszych. Gry oparte o budowanie z klocków, jak wcześniej wspomniane produkty LEGO, czy Minecraft lub dla starszych dzieci Terraria, to produkty o wysokiej jakości, które są dużym ulepszeniem dla standardowych miłośników klocków. Zestawy klocków z takich gier są tysiące razy bardziej zaawansowane i liczniejsze, przez brak potrzeby realnego kupowania klocków z plastiku czy drewna. Natomiast funkcja edukacyjna i zabawowa zostaje na podobnym poziomie.

Mając na uwadze wszystkie powyższe, powinniśmy być w stanie uniknąć produktów dla dzieci, które w gruncie rzeczy nie powinny być reklamowane w taki sposób, lub sprzedawane pod tą kategorią. Będzie nam o wiele łatwiej odnaleźć to, co sprawi ogromną frajdę naszym najbliższym.